UBIKACE

Oblovky potřebují teplotu okolo 24 stupnů C, ty náročnejší druhy (A.a.,..) kolem 26/27 C. Nízké nebo příliš vysoké teploty je mohou zabít (pod 19 a nad 30)! Vlhkost by měla být 75-80%.

Možná se ptáte,

Jak velké zařízení?

Je to jednoduché, pokud máte třeba 5  A. Iredalei a mají 9 cm spočítáte 9x5 to je 45, takže potřebujete 45 litrů boxu či akvária.

Jak se to dělá- Já počítám na každý cm jedné Achatiny jako 1 l .

Pro 3 Reticulaty o 16-ti cm je tedy potřeba cca (16x3) 48 l.

Pro 2 A. Achatiny je třeba cca 40 l prostoru.

Doufám, že jste to pochopili :))

Takto si sami dokážete upřesnit, kolik prostoru je třeba pro x  achatin. Ideální je podle mě co největší plocha na délku a šířku, výška stačí cca 25-30 cm, pokud tedy nechováte nějaký striktně stromový druh.

 

Jaké zařízení??

Je NAPROSTO zbytečné, když si pořídíte např 4 A. Reticulaty a koupíte, protože jsou malé 10-ti l box...Jenomže ony dorostou až do 20-ti cm a 10-ti litrový box Vám bude na nic..Samozřejmě pokud chcete odchovávat mladé, je box ještě využitelný, ale musíte Achatinám koupit větší box, při 20-ti cm cca 80-ti l box nebo akvárium či terárium. Co je lepší...terárium nebo box..?

K tomuto rozhodování Vám poslouží tabulka:

  Výhody Nevýhody
Plastový box Lépe se přenáší; není moc drahý; dá se do něj udělát kolik jen větracích dírek chcete Hůře se zdobí; bývá malý a pokud ne, tak je drahý nebo až moc velký; snadno se poškrábe
Terárium Můžete si nechat zhotovit, jak jen velké terárium chcete, ovšem cena stoupne; má lepší tvary nežli box a dá se do něj dát přírodní obrázek (papírový) říká se mu ,,stěna" či ,,pozadí" Bývá drahé..(kolem 3 tisíc); je těžké a špatně se přenáší; stačí silnější rána a rozbije se, špatně se čistí...

 

Myslím, že lepší je box (tedy alespoň pro mě) a navíc v boxu šneky mám a vyhovuje mi.

 

Kde boxy nebo terária seženu??

Boxy seženete téměř všude, v Ikey, Obi, Bauhausu,Globusu,.....atp.. ceny jsou všude jiné, hlavně se zdražuje, takže tak kolem 100-1000 Kč..

Terária i akvária si můžete například zhotovit sami nebo objednat, jednak se dají objednat u soukromé osoby či ve zverimexu, počítejte, ale že terárium či akvárium na míru Vás vyjde na více peněz! ;))

 

Pokud se rozhodnete pro box, který není určený pro zvířata, je důležité udělat do něj dírky, nejlepší variantou je vzít si kovovou špičatou špejli o průměru asi 0,3-0,4 cm a dát ji do ohně (jen špičkou), poté s ní propíchnout víko nebo jednu stěnu boxu, špejle je totiž žhnoucí a rozpustí plast. Zbytky čouhající z dírek odškrábejte aby byly otvory volné a čisté. Nikdy nedělejte díry větší než 0,4  cm (u Achatin) pro případ že by se nepozorovaně vylíhla mládata a chtěla utéct, u Archachatin jsou mládata vězší, můžeme proto udělat dírky o průměru 0,5-1 cm - dle velikosti mláďat.

Pokud chcete terárium na míru, můžete si místo skleněného poklopu nechat udělat  síťku (mezi dva dřevěné dráty se dá síťka a slepí se to) špatně se ale udržuje vlhkost na kterou si Achatiny i Archachatiny potrpí.

 

Čím bych takový box/ takové terárium měl/a vybavit??

Fantazii se meze nekladou,

ovšem i tak Vám poradím:

 

-Podestýlka (kokosová drť)

-Mistička s vodou (do ní můžete vložít oblásky nebo jiné, jemné kamínky ,..)

-Plastový květináč

-Různé další úkryty

-Kořeny (pokud si najdete vlastní, musíte je vyvařit - kvůli parazitům a plesnivění)

-Klacky ovocných nebo ořešákových nepostřikovaných stromů (lze podávat i s listy) Jé důležité klacky pořádeně opláchnout, případně vložit do trouby a upéct, kvůli parazitům.

-Mech (pořádně vypláchnout, dát na několik dní do mrazáku aby breberky vymrzly a poté vložit na noc do vody aby mech ožil)

-Mistička s vápnítým dolomitem, krmným vápencem,..

-Sépiová kost!!!

 

Je lepší NEDÁVAT ke šnekům KAMENY, protože si o ně zbytečně odírají ulitky..