POTRAVA

Co se potravy týče, achatiny/archachatiny zkonzumují téměř cokoli. Proto například, pokud děláte salát nebo vaříte, můžete jim servírovat zbytky v podobě OPRANÝCH slupek z okurky, mrkve, zbytek melounu na okousání apod. NIKDY ale nekrmíme jedovatými částmi - bramborové klíčky atd, nebo shnilou či plesnivou potravou.

Složení potravy achatin v přírodě se skládá kromě zelené stravy také z malé části z živočišné. Proto bychom měli šnekům podávat jednou dvakrát týdně něco masitého (např syrová sekaná). Po mase ovšem smrdí ubikace i výměšky, takže pro domácí chov doporučuji spíše sušené gammarusy, kterými jen posypete jído a šneci se po nich můžou utlouct.

Nejdůležitější složkou potravy je však vápník, který slouží ke stavbě ulity a tvoření vajíček. Šneci ho musí mít neustále k dispozici. Dodáváme jej například formou sépiové kosti, krmného vápence, mletého dolomitu nebo drcených vaječných skořápek (pečených),.. Bez vápníku plži vydrží jen pár dní!

Zelenina: okurek, všechny druhy salátu, mrkev, cuketa, rajče (bez semínek!! a nepodávat moc často - může odvápňovat), všechny druhy melounů, brambory, batáty, brokolice, hrášek (i lusky), kapusta, kukuřice, květák, řepa, lilek, paprika, rucola, zelené fazolky, špenát,..

Ovoce: nektarinky, broskve, jablka, hrušky, nashi, hrozny, avokádo, ananas, banán, datle, fíky, jahody, kiwi, mango, maracuja, papaja, třešně

Ostatní: bazalka, bezové květy, čekanka, čočka (vařená i syrová), jetel, kedlubnové listy, kopřiva, ovesné vločky, polníček, rýže (vařená), vejce (vařené), vojtěškové granule (namočené), smetánka lékařská (pampeliška),..

OHLEDNĚ VAŘENÝCH POKRMŮ: pokud se šnekům rozhodnete něco uvařit (brambory, vejce,..), nezapomeňte, že nesmíte solit! Sůl by je mohla poleptat či rovnou zabít!! 

OHLEDNĚ MOUKY: někteří doporučují mouku, protože se po ní roste - což je pravda, šnek po ní tloustne a těžkne, není však zdravá! Mouka se používá u šneků na výkrm, kteří jsou poté snězeni! Mazlíčci však po mouce ztloustnou a jelikož jejich střeva nedokáží zpracovat lepek, zvířata hynou!!!!!

Svým mazlíkům můžete také udělat různé kašičky. Je nutné ovšem servírovat v mělkých miskách, aby se v kaši zvíře neutopilo. Z tohoto důvodu kaše nepodáváme miminkám, dokud nejsou větší 4 cm. Přikládám vzorový recept:

Potřebujeme: mletý dolomit/krmný vápenec (mletý), okurek, mrkev, batát a jablko.

Postup: Vše nastrouháme a smícháme s dolomitem/vápníkem, poté pořádně promícháme, kaše by měla mít střední hustotu, neměla by být řídká ale ani velmi hustá. V případě že je řídká přisypeme dolomit/vápník, pokud je hustá, naředíme vodou.